Turvatöötaja
Turvatöötaja tagab kliendi või tööandja objekti turvalisust ja läbipääsude tööd, teeb ringkäike ning lahendab ohuolukordi. Turvatöötaja töö on väga vastutusrikas, töö eeldab distsiplineeritust, ausust, seaduskuulekust ja kohusetundlikkust. Vajalikud on hea stressitaluvus ja tasakaalukus. Turvatöötajad kaitsevad objekte, vara ja inimesi kallaletungide, varguste või vandalismi eest, hoiavad ära võõraste juurdepääsu valve all olevatesse hoonetesse ja territooriumile ning tagavad turvalisuse avalikel üritustel. Nende tööülesanded on ka näiteks raha ja väärtesemete transpordi turvamine või mõne inimese kaitsmine. Peamised töövaldkonnad on: 1) vallas‑ ja kinnisvara valve – valvet tellivad ametiasutused, kauplused, kaubamajad, pangad jne, aga ka eraisikud oma kodu, suvila jm valvamiseks; 2) raha ja väärtesemete vedu ja kaitse (ehk inkassatsioon); 3) isikukaitse – turvatöötajad osalevad koostöös politseiga kõrgete riigitegelaste ja tähtsate väliskülaliste turvamisel, isikukaitset tellivad ka eraisikud; 4) korra tagamine avalikel üritustel – inimeste turvalisuse tagamiseks on suurüritustel, nt kontsertidel, laatadel, spordivõistlustel, avalikel kogunemistel jm.
Töötajate arvu muutus
Suur langus
Töötajate arv
4100
Brutopalk
1150 €
Hariduslik ettevalmistus
Täienduskoolitus ja kehtiv kutsetunnistus
Hea teada
- Vahetustega töö, mis võimaldab õpingute kõrvalt töötamist
- Tööandja toetab sportimisvõimalusi
- Vajalik on kehtiv kutsetunnistus
- Vahetustega töö
- Valmisolek uusi oskusi omandada
- Töö eeldab head füüsilist vormi
- Turvajuhi ja turvasüsteemide kutsevaldkonna palk on üle Eesti keskmise
- Töötingimused. Turvatöötajana saab töötada vähemalt 19‑aastane, põhiharidusega ja eesti keelt oskav Eesti kodanik. Turvatöötaja, kes tagab korda avalikus kohas toimuval üritusel, turvab inimesi või veab raha ja väärtpabereid, peab olema vähemalt 21‑aastane. Turvatöötaja palk oleneb tema kvalifikatsioonist, tööstaažist ja töö sisust. Lisasoodustusena pakuvad turvafirmad oma töötajatele sportimisvõimalusi. Turvatöötaja tööaeg oleneb tema töökohast ja ‑lepingust. Valveobjektid vajavad kaitset ööpäev läbi ja töö käib vahetustega. Tööd tuleb teha nii väli‑ kui ka sisetingimustes, päeval ja öösel. Tööaeg on kehtestatud graafikuga. Objekti ja tööülesannete tõttu võivad turvatöötaja varustusse kuuluda erivahendid (käerauad, teenistuskoerad jm) ja relvad (tulirelv, gaas jm). Nende kasutamine on korraldatud seaduste ja juhenditega. Patrullteenistuse ning raha‑ ja väärtpaberite veoga tegelevate turvatöötajate kasutuses on erivarustusega ametiauto. Valveobjektil viibivad turvatöötajad paiknevad ettenähtud kohas ja valvavad konkreetset territooriumi. Juhtimiskeskuse turvatöötajad jälgivad objektidel toimuvat tehniliste vahendite (nt sidevahendite, kaamerate jne) abil. Tööülesannete täitmisel tuleb kanda vormiriietust ning täpselt järgida seadusi, kehtestatud eeskirju ja tegevusjuhiseid.
- Karjäärivalikud: turvajuht, vetelpäästja, inkassaator, isikukaitsja, objektivanem, turvasüsteemide paigaldaja, turvasüsteemide tehnik, turvasüsteemide projekteerija