Tugiisik
Tugiisik toetab inimest olukordades, kus ta vajab oma elu korraldamises kas sotsiaalsete, majanduslike, psühholoogiliste või tervislike probleemide tõttu kõrvalist abi ja tuge. Abi seisneb juhendamises, motiveerimises ning kliendi suurema iseseisvuse ja omavastutuse võime arendamises. Ta jälgib ja nõustab abivajajat ning teeb koostööd kohaliku omavalitsuse sotsiaal‑ või lastekaitsetöötajaga, kes juhendab ja planeerib tugiisiku tööd. Abivajajaks võib olla näiteks haridusliku erivajadusega laps, psüühilise erivajaduse või füüsilise puudega inimene, asendushoolduselt ellu astuv noor, vangist vabanenu, sõltlane, väheste sotsiaalsete ja toimetulekuoskustega inimene, toimetulekuraskustes perekond või välisriigist saabunu. Tugiisikuks olemist toetavad erialane töökogemus või eelnevad kogemused sihtrühmadega, samuti elukogemus. Lapse tugiisikuks sobivad näiteks pedagoogi või lapsehoidja kutsega inimesed, psüühilise erivajadusega inimese tugiisikuks tegevusjuhendaja, psühholoogi vms eriala ettevalmistusega inimesed, pere tugiisikuks inimesed, kellel on kogemusi pereelu korraldamisel ja laste kasvatamisel. Tugiisik võib olla ka sarnase kogemusega inimene, kes on oma probleemid lahendanud, läbinud kogemusnõustajate koolituse ning valmis teisi inimesi toetama ja abistama. Suurema teenusevajadusega inimeste (psüühilise erivajadusega inimene või sõltlane) tugiisikuks oodatakse erialase töökogemusega ja elukogenud inimesi. Väiksema teenusvajadustega inimeste tugiisikuteks sobivad osaajaga töötavad tudengid ja pensionärid.
Töötajate arvu muutus
Suur kasv
Töötajate arv
200
Brutopalk
850 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kutseharidus või keskharidus
Hea teada
- Mitmekülgne töö, töö sisu oleneb abivajaja vajadustest
- Võimalik töötada põhitöö kõrvalt
- Tugiisiku töö on üha enam hinnas ja vajadus selle järele on kasvav
- Töö on paindliku tööajaga
- Võimalus inimesi nende igapäevategevustes toetada
- Töötingimused. Tugiisikud võivad olla põhikohaga töötajad või teha seda tööd oma põhitöö kõrvalt. Tugiisik võib töötada nii era- kui ka avalikus sektoris, nt kohalikus omavalitsuses, haridusasutuses, päevakeskuses ja tugikeskuses. Ta töötab seal, kus on klient, näiteks kliendi kodus, koolis ja hoolekandeasutuses. Tööaeg on paindlik, töö võib toimuda graafiku alusel, sh puhkepäevadel. Tugiisik võib kokku puutuda ohuteguritega (emotsionaalsed ja füüsilised rünnakud, kõrgendatud emotsionaalne pinge, infektsioonid jm), mis võivad avaldada mõju tema elule ja/või tervisele.
- Karjäärivalikud: abivajadusega (tervisest tuleneva erivajadusega) lapse tugiisik, toimetulekuraskustes isiku tugiisik, rahvusvahelise kaitse saaja tugiisik, väärkoheldud isiku tugiisik, toimetulekuraskustes pere tugiisik, sõltuvushäirega isiku tugiisik