Tõstukijuht
Tõstukijuht juhib tõstukit, mida kasutatakse mistahes kauba teisaldamiseks, laadimiseks, ladustamiseks ja käitlemiseks riiulitele, laoplatsile, veokile jne. Ta kasutab tõstukit kauba veokist väljalaadimisel, toormaterjali tootmisliinidele toimetamisel ja valmistoodangu ladustamisel. Tõstukijuhi amet on enamasti lao‑ või tootmistöö üks osa. Tõstukijuhi tööülesanneteks on ka tõstukite hooldus (aku laadimine, tankimine, puhastamine, rikete märkamine jms), kauba sorteerimine, inventuurides osalemine, heakorratööd ja klientide teenindamine. Tõstukijuhi erioskused sõltuvad juhitava masina tüübist ja töökoha spetsiifikast (nt kuidas töötada kahveltõstuki, kopa, palgi‑, rulli‑ või konteinerihaaratsiga, milline on laadurite, virnastajate, kärude ehitus, kasutamine ja hooldamine, laadimistööde kord jne.) Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt peab tõstukiga töötav inimene läbima vastava eriväljaõppe. Tõstukijuht leiab tööd logistikakeskustes, tööstusettevõtetes, suurtes kauplustes ja teistes ettevõtetes, kus on vajalik kaupade teisaldamine.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
2800
Brutopalk
1650 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane väljaõpe
Hea teada
- Töötamiseks vajalik eriväljaõpe
- Sageli vahetustega töö
- Füüsiline ja aktiivne töö
- Vajalik valmisolek meeskonnatööks
- Töötingimused. Töötasu ja töötingimused erinevad sõltuvalt ettevõttest ja geograafilisest asukohast. Tööaeg võib varieeruda ettevõtte spetsiifikast ja näiteks kaupluste lahtiolekuaegadest lähtuvalt. On oluline kasutada ohutusmärguandeid, nagu vilkurid ja signaalid, ning isikukaitsevahendeid, sealhulgas helkurveste ja turvajalanõusid. Tööaeg sõltub ka tootmise iseärasustest: osas tööstusettevõtetes, sadamates ja suurtes ladudes võib olla ööpäevaringne vahetustega töö. Füüsiline ja vaimne vastupidavus on vajalikud, kuna töö toimub nii sise‑ kui ka välitingimustes, kus tuleb arvestada temperatuurimuutuste ja tuuletõmbega. Mõned ettevõtted pakuvad kaugemal elavatele töötajatele tasuta transporti, samuti on võimalikud enesetäiendus‑, koolitus‑ ja karjäärivõimalused. Ohutus on ülimalt tähtis, mistõttu on nõutav põhjalik väljaõpe, ka väiksemate tõstukite kasutamisel. Tõstukijuhi töö on ohtlik, kuna see hõlmab suurte raskuste tõstmist ja transportimist maapinnast kõrgemal. Amet sobib nii naistele kui ka meestele.
- Töövahendid: erinevat tüüpi tõstukid (elektrilised tõstukid, sisepõlemismootoriga tõstukid jms), isikukaitsevahendid (sh turvajalanõud ja helkurvestid), raadiosaatjad, telefonid koostööks ja koordinatsiooniks