Tootedisainer
Tootedisainer loob uusi tooteid ja uuendab olemasolevaid, muutes sellega meie elukeskkonda mugavamaks, isikupärasemaks ja ajakohasemaks. Ta töötab mitmesuguste esemetega, nagu mööbel, tarbeesemed, sõidukid ja pakendid, aga ka robotid ja nutiseadmed. Tema amet nõuab valdkonnapõhiseid teadmisi ja oskusi. Näiteks mööblidisainer peab tundma mööbli konstrueerimist, klaasidisainer klaasi töötlemise tehnoloogiaid ja graveerimist jne. Tootedisainer teeb palju käelist tööd, ehitab makette ja prototüüpe, valdab visandamist, 3D‑projekteerimist ja kasutab tänapäevaseid tehnikaid. Tootedisaini protsess jaguneb kolme etappi: mõistmine ja info kogumine, loomine ning vormistamine. Ta loob tooteid, mis on praktilised, tõhusad, ergonoomilised, ohutud ja esteetilised. Töö nõuab tihedat koostööd inseneride ja teiste erialaspetsialistidega tehniliste probleemide lahendamisel ning klientidega, et tagada nende vajadustele vastav tulemus. Olulised on koostöövalmidus, läbirääkimisoskused, kompromisside leidmise võime ja positiivne suhtumine. Tootedisaineril on oma erialal töötamiseks kolm peamist karjäärivalikut: töötada palgalise disainerina tootmisettevõttes, olla tootedisainer disainibüroos või hakata ise ettevõtjaks, kes pakub disainiteenust tellijatele või kes on isetootev disainer ehk designer maker.
Töötajate arvu muutus
Suur kasv
Töötajate arv
350
Brutopalk
2050 €
Hariduslik ettevalmistus
Kutse- või kõrgharidus
Hea teada
- Vajadus disainerite järele kasvab kogu majanduses
- Ühiskonnas hinnatud ja mainekas amet
- Töötingimused. Tootedisainer tegutseb erinevates töökeskkondades, sealhulgas oma stuudios, kus on olulised visandamise, maketeerimise jms võimalused. Uute toodete arendamisel alustab ta kasutajate ning toote kasutuskeskkonna uurimisega, mis nõuab stuudiost väljas käimist ja suhtlemist tulevaste kasutajatega. Tootedisaineril on küllaltki head teenimisvõimalused, kui tal on head oskused ja kogemusi erinevatel elualadel. Sissetulek oleneb palju ka töökohast. Tootmisettevõtetes ning disaini‑ ja sisearhitektuuribüroodes on tavaliselt kindel kuupalk, millele võib lisanduda toote läbimüügitulu. Väiksemates ettevõtetes ja vabakutselisena töötaval tootedisaineril sõltub sissetulek lepingutest ja tellimuste ning müüdud toodete hulgast. Paljud tootedisainerid, eriti vabakutselised ja ettevõtete omanikud, töötavad paindliku graafiku alusel, mis võimaldab tööaega vabalt määrata. Tähtajalisel tööl olevatel disaineritel on aga enamasti kindel tööaeg.
- Karjäärivalikud: disainijuht, tööstusdisainer, mööblidisainer, pakendidisainer, digitootedisainer, visualiseerija (3D), modelleerija (3D), keskkonnadisainer