Teedeehitaja
Teedeehitaja ehitab uusi ning hooldab ja remondib olemasolevaid rajatisi: teid, tänavaid ja ehituskonstruktsioone (nt sildu ja tunneleid). Ta parandab löökauke, paigaldab liiklusmärke ja äärekive, niidab teepeenraid ning raiub teeäärset võsa, teeb asfalteerimis‑ ja betoneerimistöid, tegeleb lumetõrjega jne. Töö nõuab teetöömasinate käsitsemist ja erinevate ehitusseadmete ning tööriistade kasutamist. Teedeehitaja töötab sageli meeskonnas, mille tööd korraldab tööjuht. Teetöömasinate (ekskavaator, teehöövel, kopplaadur, buldooser, teerull jne) juhtimiseks on vajalik vastava kategooria juhiluba ning troppimistööde tegemiseks troppija tunnistuse olemasolu. Teedeehitajad töötavad teedega seotud ehitus‑, remondi‑ ja hooldusettevõtetes.
Hariduslik ettevalmistus
Põhiharidus, õpe töökohal ja täienduskoolitus
Hea teada
- Väljaõpe töökohal
- Vastutusrikas töö
- Töö eeldab head tervislikku seisundit ja füüsilist vastupidavust
- Töö enamasti välitingimustes
- Töötingimused. Teedeehitaja töötab peamiselt välitingimustes, mistõttu on töö suvel aktiivsem ja talvel väheneb. Töö on füüsiliselt nõudlik, eeldades head tervislikku seisundit ja füüsilist vastupidavust. Mõned ülesanded võivad nõuda kõrgustes töötamist või ronimist. Palk sõltub tema teedeehitusalastest teadmistest ja kogemusest, suvel on palk tavaliselt kõrgem kui talvel. Lisaks põhipalgale võivad lisanduda tulemustasu ja ettevõtte pakutavad soodustused nagu lisapuhkusepäevad, toitlustus ja sportimisvõimalused. Transport tööobjektile ja tagasi on enamasti korraldatud tööandja poolt. Äärmiselt oluline on järgida ohutustehnika nõudeid. Tervist kahjustavateks faktoriteks on tolm, müra, vibratsioon, töötamine sundasendis ja õues, samuti töötamine toimiva liiklusega keskkonnas. Teedeehitaja kannab tööl spetsiaalseid töörõivaid . Amet ei sobi inimesele, kes on teedeehitusel kasutatavate sideainete, nt bituumeni, vastu allergiline. Objektil koostöö koordineerimiseks kasutatakse sidevahendeid (raadiosaatja).
- Töövahendid: tõste- ja paigaldusmehhanismid, mõõte- ja märkimisvahendid (nt lasermõõtja, nivelliir, lood jt), elektrilised ja mehaanilised tööriistad (nt käsilõikur, saed, puurid, segumasin jne), teetöömasinad (nt ekskavaator, teerull, asfaldimasin, pindamismasin, teehöövel, buldooser, laadur jne), isikukaitse- ja turvavahendid (nt kiiver, kõrvaklapid, kaitseprillid, kindad, tööjalanõud, turvarakmed, helkurvest jne), raadiosaatja