Ruumilise keskkonna planeerija
Ruumilise keskkonna planeerija (edaspidi planeerija) koordineerib ruumilise planeerimise valdkonda nii riiklikul kui ka kohalikul tasemel. Tema töö on aluseks keskkonna ja ühiskonna pikaajalisele ruumilisele arengule ning teadlikule kavandamisele. Ta töötab välja piirkondlikke arengu‑ ja planeerimissuundi ning valmistab ette piirkonna üld‑ ja detailplaneeringuid puudutavaid tegevusplaane, õigusakte ja töökorraldusdokumente. Planeerija töö eesmärk on luua riigi ja kohaliku tasandi planeeringute kaudu eeldused erinevaid vajadusi ja huve arvestavaks, tasakaalustatud ja kestlikuks ruumiliseks arenguks ning kvaliteetse elukeskkonna kujunemiseks. Planeerija lähtub ruumilise terviklahenduse koostamisel kvaliteetse ruumi aluspõhimõtetest, planeeringu üldistusastmest ja planeeringuala asukohast ning selgitab välja majandusliku, sotsiaalse, kultuurilise, loodusliku ja ehitatud keskkonna eripärast tulenevad aspektid. Ta tagab lahenduse loogilise ülesehituse ja optimaalse tasakaalustatud maakasutuse, sh arvestades olemasolevat taristut, veevarustust, rohealasid jmt. Planeerija valdab nii ruumilise planeerimise sisulist kui ka korralduslikku poolt ning suhtleb planeerimisprotsessi käigus avalikkuse (sh meedia) ja eri osapooltega. Ta on protsessi juht, kes moodustab planeeringu liigist ning eesmärgist tuleneva planeerimismeeskonna, selgitab välja protsessi osaliste huvid, osaleb planeeringulahenduse väljatöötamises ja vastutab kutse‑eetikast tulenevalt planeerimislahenduse eest. Planeerijal peab olema adekvaatne arusaam ruumis toimuvatest muutustest ning inimtegevuse mõjust muuhulgas kliimale ja bioloogilisele mitmekesisusele. Ta peab mõistma ühiskonna sotsiaalseid ja majanduslikke protsesse (sotsiaalne ebavõrdsus, ränne, kinnisvaraturg jmt) ning ruumilise planeerimise rolli nende suunamisel.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
250
Brutopalk
2300 €
Hariduslik ettevalmistus
Magistrikraad geograafia, arhitektuuri või maastikuarhitektuuri erialal VÕI ruumilise keskkonna planeerija kutse
- Töötingimused. Ruumilise keskkonna planeerija töötab enamasti kas riigi‑ või kohaliku omavalitsuse asutuses, aga ka ruumilise planeerimise alast konsultatsiooni pakkuvas ettevõttes või teadusasutuses.
- Töövahendid: nutitelefon, arvuti (sh GIS-, analüüsi-, planeerimis-, kartograafia- ja esitlustarkvara), kaardid, registrid