Rõiva-, tekstiili- ja nahatööstuse operaator
Rõiva‑, tekstiili‑ ja nahatööstuses tegutsev operaator võib töötada erinevatel ametikohtadel nagu tööstusoperaator, seadistaja, protsessioperaator või tootmisoperaator. Seadistaja vastutab tootmismasinate ja ‑liinide seadistamise, programmeerimise ja hooldamise eest, tagades kvaliteetsete toodete valmimise. Ta võib spetsialiseeruda mitmesugustele valdkondadele nagu juurdelõikus, teppimine, äärestamine, pakkimine jne. Tööstusseadmete operaatori ülesanne on tagada, et kasutatavad seadmed tootmisprotsessi käigus korrektselt toimiksid, jälgides toodangu kvaliteeti ja vastavust nõuetele. Operaator peab omama head füüsilist vastupidavust ja tehnilist taipu ning töötama kiiresti, täpselt ja ohutult. Karjääritee operaatorina hõlmab mitu etappi: kõigepealt õpitakse selgeks üks liin, siis mitu liini, edasi on hea motivatsiooni ja oskuste korral võimalik liikuda näiteks kvaliteedi kontrollijaks, meistriks/töödejuhatajaks/liinijuhiks ning sealt edasi piisava pideva täiendusõppe või tasemeõppe abil ka tootmisjuhiks, kvaliteedijuhiks või osakonna juhiks. Võimalikud uued ametid tulevikus on ka õmblusrobotite operaator ja tekstroonik.
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kutseharidus ja õpe töökohal
Hea teada
- Sobilik tehnilise taibuga ümberõppijatele
- Töötingimused. Töö toimub peamiselt tehastes ja töökodades, mis võivad olla müra- ja tolmurohked. Vajalik on kanda isikukaitsevahendeid, eriti töötades ohtlike masinatega või kemikaalidega. Tööaeg võib sõltuda tootmisgraafikutest.
- Karjäärivalikud: ettevalmistus‑, ketrus‑ ja poolimismasinate operaator, riide‑ ja silmuskudumismasinate operaator, pleegitus‑, värvimis‑ ja puhastusmasinate operaator, karusnaha ja naha ettevalmistusmasinate operaator, jalatsitootmise jms masinate operaator, pesumasinate operaator, tekstiil‑, karusnahk‑ ja nahktoodete masinate mujal liigitamata operaatorid, õmblusrobotite operaator, tekstroonik