Radioloogiatehnik
Radioloogiatehnik teeb kvaliteetseid radiodiagnostilisi ja radioterapeutilisi protseduure, mille eesmärk on inimeste tervise edendamine ja säilitamine ning haiguste ennetamine, diagnoosimine ja ravi. Ta rakendab oma teadmisi ja oskuseid röntgen‑, kompuutertomograafia, magnetresonantstomograafia, ultraheli‑, kiiritusravi ja nukleaarmeditsiini kabinettides. Protseduuride läbiviimisel teeb ta koostööd radioloogide ning teiste tervishoiu‑ ja sotsiaalvaldkonna töötajatega. Tööülesanded on kiirgusohutuse tagamine, radioloogiliste uuringute ja radioterapeutiliste protseduuride tegemine, arendustegevus, juhendamine. Töös on vajalikud täpsus, korrektsus, vastutus‑, otsustus‑, koostöö‑ ja empaatiavõime, suhtlemisvalmidus, pingetaluvus. Lisaks kohustuslikele ja läbivatele kompetentsidele tuleb kutsealal töötamiseks tõendada vähemalt üks valitavatest kompetentsidest, milleks on magnetresonantstomograafia, kompuutertomograafia, menetlusradioloogia/angiograafia, konventsionaalne radiograafia, mammograafia, kiiritusravi, nukleaarmeditsiin.
Töötajate arvu muutus
Suur kasv
Töötajate arv
400
Brutopalk
2350 €
Hariduslik ettevalmistus
Rakenduslik kõrgharidus VÕI õe, velskri, ämmaemanda või laborandi haridus ja radiograafiaalane õpe töökohal
Hea teada
- Innovaatiline ja perspektiivikas tulevikuala
- Tänapäevane ja innovaatiline töökeskkond
- Tehniliselt keeruline töö
- Vajalik on pidev enesetäiendamine
- Radioloogiat kasutatakse aina rohkem nii diagnoosimisel kui ka ravis
- Tulevikus töökohtade arv kasvab
- Töötingimused. Radioloogiatehnik leiab töö haiglas, tervisekeskuses ja erakliinikus, mõnel juhul ka loomakliinikus või ülikooli teaduslaboris, tööstusliku kompuutertomograafia valdkonnas ja mujal. Enamik radioloogiatehnikuid töötavad suuremates tervishoiuasutustes, seetõttu võib töökeskkond olla erinev ja sõltuda kabinetist, kus töötatakse. Nii võib radioloogiatehnik kokku puutuda ioniseeriva kiirguse, müra ja vibratsiooniga. Samuti varieerub kabineti hämarus ning radioloogiatehniku füüsilise liikumise tihedus ning iseloom (seismine, istumine, kõndimine). Töö iseloomu tõttu puutub radioloogiatehnik pidevalt kokku eri eas ja konditsioonis inimestega, samuti tuleb rangelt järgida hügieeninõudeid. Kuna radioloogitehnik töötab pidevalt kõrgtehnoloogilise aparatuuri ja arvutiga, langeb silmadele mõõdukas koormus. Radioloogiatehnikud läbivad regulaarselt tervisekontrolli ning igapäevaselt kannavad radioloogiatehnikud dosimeetreid, millega mõõdetakse individuaalset kiirgusdoosi. Radioloogiatehniku tööruum vastab seaduses määratud kiirguskaitse normidele ning regulaarselt viiakse läbi keskkonnakontroll. Üldjuhul radioloogiatehnik uuringu ja protseduuri ajal ise kiirgust ei saa, kuid on erandeid, nt nukleaarmeditsiini osakonnas töötades. Töö võib olla vahetustega, puhkepäevadel, öövalves ja pühadel.
- Karjäärivalikud: magnetresonantstomograafia, kompuutertomograafia, menetlusradioloogia/angiograafia, konventsionaalne radiograafia, mammograafia, kiiritusravi, nukleaarmeditsiin, ultraheliuuringud