Proviisor
Proviisor ehk ravimiteadlane on spetsialist, kes tunneb ravimite koostist, toimeid, koos‑ ja kõrvaltoimeid, ravimite valmistamise ja tootmise tehnoloogiaid ning oskab hinnata ravimite kvaliteeti. Proviisoril on oluline roll ravimite ohutu ja eesmärgipärase kasutamise kindlustamisel ning terviseprobleemide/haiguste ennetamisel. Proviisor oskab nõustada inimesi sobiva ravimi valimisel ja kasutamisel, lähtudes tema füsioloogiast. Proviisori tööks on kvaliteetse ravimiabi korraldamine ja pakkumine, terviseprobleemide/haiguste ennetamine, ravimite arendamine ja tootmine, farmatseutilise hoole ja kliinilise farmaatsia teenuse korraldamine ja pakkumine, farmaatsiahariduse ja farmaatsiaeriala arendamine. Proviisor ja farmatseut töötavad koostöös teiste tervishoiutöötajatega, proviisor juhendab erinevate tööülesannete täitmisel vajadusel farmatseuti. Proviisor ja farmatseut töötavad enamasti meeskonnas ning töö eeldab üldjuhul pidevat suhtlemist nii patsientide/klientide kui ka kolleegide ja teiste tervishoiutöötajatega.
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kõrgharidus
Hea teada
- Töövõimalused igas Eesti piirkonnas
- Vastutusrikas, vaimselt ja emotsionaalselt pingeline töö
- Töö nõuab pidevat enesetäiendamist
- Kokkupuude ohuteguritega, nagu infektsioonid ja nakkushaigused, ohtlikud ained jm
- Töö eeldab täpsust, korrektsust ja head suhtlemisoskust abivajajatega
- Töötingimused. Proviisorid töötavad üldapteekides ja haiglaapteekides, aga ka ravimihulgimüügifirmades, ravimitööstuses, riigiasutustes, õppe‑ ja teadusasutustes jm. Apteegis töötavad proviisorid teenindavad kliente või patsiente enamasti püstijalu, seetõttu langeb jalgadele suur koormus. Töö on enamasti graafiku alusel, võib esineda töötamist nädalavahetustel, öösiti ja/või pühade ajal.
- Töövahendid: arvuti, erialased andmebaasid, kaitsevahendid, ekstemporaalsete ravimite valmistamise seadmed ja vahendid: mõõtmis-, segamis-, pakendamis- ja doseerimisvahendid, analüüsivahendid