Perearst
Perearst osutab oma nimistus olevatele isikutele üldarstiabi oma pädevuse piires. Ta diagnoosib ja ravib haiguseid, teeb vajaduse korral koduvisiite, nõustab vigastusi ning mürgistusi ennetavates tegevustes, jälgib kroonilisi haigeid ja terve lapse arengut ning vaktsineerib. Olenevalt patsiendi vajadusest korraldab perearst arstiabi osutamise teiste tervishoiuteenuste osutajate kaudu, suunates patsiendid uuringutele, eriarstide konsultatsioonile või haiglasse. Perearsti töövaldkonda kuulub tervishoiuteenuse osutamisele lisaks ka tervishoiustatistika kogumise ja majandustegevusega seotud ülesandeid. Perearst on praksise omanikuna või praksises töötava arstina võtmeisik perearstikeskuse töökeskkonna ja meeskonna korraldamisel ning kvaliteedi arendamisel. Igal perearstil peaks üldjuhul olema üks nimistu ehk perearsti teenindamisele kuuluvate isikute nimekiri. mille piirsuurus on 1200–2000 isikut või 2001–2400 isikut, kui nimistusse kantud isikutele osutab üldarstiabi koos perearstiga vähemalt üks arsti kvalifikatsiooniga tervishoiutöötaja.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
800
Brutopalk
3550 €
Hariduslik ettevalmistus
Integreeritud bakalaureuse- ja magistriõpe, erialaresidentuur
Hea teada
- Perearsti kutse saamiseks kehtib nõue läbida 4-aastane residentuur
- Vastutusrikas amet ja pingeline töö
- Tehnoloogia mõju kasvab nii kliinilises otsustus- kui ka raviprotsessis. Kasutusel on mitmed e-teenused ja digilahendused.
- Perearstide põud on väga suur!
- Töötingimused. Nimistuga perearst võib tegutseda üldarstiabi osutamise tegevusluba omava füüsilisest isikust ettevõtjana või üldarstiabi osutamise tegevusluba omava äriühingu kaudu. Perearstid on tavaliselt koondunud tervisekeskustesse, kus on kättesaadavad ka muud tervishoiuteenused. Perearstiabi osutatakse ka eraldi toimivates (tervisekeskustesse mitte koondunud) perearstikeskustes, mis võivad tegutseda kas üksik‑ või grupipraksistena. Perearstikeskused on sageli kogukonna tugipunktid, kus inimesed saavad usaldusväärset ja isikukeskset meditsiinilist abi. Perearsti vastuvõtuaeg on vähemalt 20 tundi nädalas. Sellele lisandub aeg muudele tegevustele, näiteks lastele kuni 19‑aastaseks saamiseni ennetavate tervisekontrollide tegemine, vajaduse korral koduvisiitide tegemine, sidevahendite teel isikute nõustamine ning erialasel täienduskoolitusel osalemine vähemalt 60 tundi aastas. Võimalik töötada teistes Euroopa Liidu liikmesriikides. Arst kannab tööl töörõivastust.
- Töövahendid: arvuti, erinevad meditsiiniseadmed, -instrumendid ja -tarvikud