Pehme mööbli valmistaja
Pehme mööbli valmistaja loob kvaliteetset ja esteetiliselt meeldivat pehmet mööblit, juhtides kogu tootmisprotsessi. Tema tööülesanneteks on mööblikarkassi koostamine, pehmendus‑ ja alusmaterjalide lõikamine ja liimimine, kattematerjalide (kangas või nahk) lõikamine, mööblikatete (keedrid, lukud, tepingud) õmblemine, karkassi polsterdamine ning lõpptoodete monteerimine ja pakkimine. Pehme mööbli valmistaja töötab suurtes mööblitootmisettevõtetes või väikestes eraettevõtetes. Ta võib leida tööd ka masinatööstuses, kus valmistatakse laevu, autosid, ronge, busse ja muid transpordivahendeid, millel on väga palju pehmet, polsterdatud ja pealismaterjaliga kaetud pinda (istmed, vahelaed, roolid jms). Samuti leitakse tööd mööbli restaureerimise ettevõtetes. Amet nõuab täpsust, eriti detailide lõikamisel ja kokkuõmblemisel, ning rutiinitaluvust, kuna töö võib tihti korduda. Loomingulisus on eriti oluline väiksemates ettevõtetes, kus valmistaja võib lisaks tootmisele tegeleda ka disainiga. Samuti on vajalik ruumiline kujutlusvõime ja meeskonnatöö oskus. Pehme mööbli valmistajaks saab õppida kutseõppes, aga selles ametis töötavad ka tisleri, mööblirestauraatori ja õmbleja eriala lõpetanud. Asjakohane haridus ja kutsetunnistus loob eelised, et olla tööturul konkurentsivõimeline.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
400
Brutopalk
1100 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kutseharidus
Hea teada
- Vahetustega töö
- Käeline töö
- Töötingimused. Pehme mööbli valmistaja töötasu sõltub tavaliselt ettevõtte poliitikast ja on sageli arvestatud tükitöö või tulemustasuna, mis peab olema fikseeritud töölepingus. Töökeskkond võib varieeruda: suurtes tootmisruumides on avarad ja valgusküllased tingimused hea ventilatsiooniga, samas kui väiksemates töökodades võivad tingimused olla kehvemad. Töö hõlmab kokkupuudet tolmu, tööstusliku liimi ja kemikaaliaurudega, mis võivad olla tervisele kahjulikud. Näomaski ja kaitseriietuse kandmine aitab vähendada nende ainete sissehingamist ja nahale sattumist. Töö nõuab füüsilist pingutust, eriti materjalide paigaldamisel, tõstmisel ja mööblikomponentide kokkupanekul. Kuna suurem osa tööst tehakse seistes, on oluline vastupidavus pikki tööpäevi silmas pidades. Olenevalt töökohast on töötingimused erinevad. Suured tootmisruumid on avarad, valgusküllased, hea ventilatsiooni ning õhutemperatuuriga. Väiksemates töökodades võivad töötingimused olla mõnevõrra kesisemad. Töögraafik on enamasti vahetustega ja graafiku alusel. Kiirematel perioodidel võib esineda vajadus teha ületunde.
- Karjäärivalikud: mööblipolsterdaja, pealistaja, (masin)õmbleja, juurdelõikaja, juurdelõikusmasina operaator, karkassi koostaja, tikkimis‑ või õmblusmasina operaator, madratsivalmistaja, tekstiilimustrite masina operaator, tekstiiltoodete valmistaja