Laevaelektrik
Laevaelektrik on laevameeskonna liige, kes vastutab laeva elektriseadmete ja süsteemide korrasoleku eest. Konkreetsete ülesannete loetelu võib varieeruda sõltuvalt laeva tüübist ja suurusest, kuid tavaliselt hõlmavad laevaelektriku üldised ülesanded laeva elektriseadmete ja süsteemide hooldust ja remonti ning elektriseadmete käitamist ja jälgimist. Samuti diagnoosib ta elektriseadmete rikkeid ja parandab neid. Laevaelektriku töö on unikaalne ja erineb oluliselt maismaal tegutseva elektriku ülesannetest, kuna tegemist on pidevalt liikuva keskkonnaga, mis mõjutab elektrisüsteemide tööd ja ohutust. Laevaelektrikud peavad olema valmis reageerima hädaolukordadele, nagu elektrikatkestused või tulekahjud, mis nõuavad kiiret tegutsemist laeva ja meeskonna turvalisuse tagamiseks.
Hariduslik ettevalmistus
Põhiharidus, Laevaelektriku kursus
Hea teada
- Laevaelektrike järele on suur nõudlus
- Töö võimaldab näha palju erinevaid kohti ja rahvaid
- Laevaelektriku õpe kestab kolm kuud ning õppima asumise eelduseks põhiharidus ning kolmanda või neljanda taseme elektriku kutse või asjakohane pädevus.
- Töötingimused. Laevaelektrik töötab laevas, mis võib tähendada pikkade perioodide jooksul viibimist väga piiratud keskkonnas ühtede ja samade inimeste hulgas. Töötingimused võivad laevades erineda – mõnes laevas on kõikvõimalikud mugavused, mõnes mitte. Töökeskkond võib kohati olla müra‑ ja vibratsioonirohke. Tormiste ilmadega lisandub laeva kõikumine.
- Töövahendid: isikukaitsevahendid, laevasisesed kommunikatsioonivahendid, käsi- ja mehaanilised tööriistad, ohutus- ja kaitseseadmed, elektrilised ja elektroonilised mõõteriistad