Kosmeetik
Kosmeetik on nahahooldusspetsialist, kes teeb näo‑, käte‑, jala‑ ja kehahooldust ning jumestust ning nõustab klienti kosmeetikavahendite valikul ja kasutamisel. Vastavate koolituste läbimisel võib kosmeetik pakkuda ka teisi iluteenuseid (nt püsimeigi, küünehoolduse, massaaži, püstoliga kõrva‑ ja nabaaugustamise teenust). Kosmeetik hooldab kliendi nahka ning annab sellele kosmeetiliste toodete abil kauni ja terve välimuse. Ühtlasi aitab ta leevendada ja leida lahendusi erinevatele nahaprobleemidele ning oskab suunata klienti dermatoloogi vastuvõtule. Kosmeetiku puhul on oluline eristada iluteenuseid meditsiinilistest teenustest, kuna viimaseid tohivad teha ainult registreeritud tervishoiutöötajad tegevusloaga ettevõttes. Kosmeetikud töötavad ilusalongides, spaades, sanatooriumides ja muudes asutustes, sealhulgas ilukliinikutes ja apteekides. Eelistatud on kutsetunnistusega või meditsiinilise haridusega spetsialistid. Lisaks nõutavatele põhioskustele peavad nad tõendama vähemalt ühe valikulise kompetentsi nagu käte ja jalgade hooldus, kehahooldus või jumestamine. Kosmeetiku eriala nõuab pidevat arengut ja ajakohasuse hoidmist, kuna ilutööstus on kiiresti arenev. Kosmeetikud peavad jälgima uusimaid moevoolusid ja osalema erialastel koolitustel. Staažikatel kosmeetikutel on püsiklientuur, samas kui algajad peavad aktiivselt klientuuri üles ehitama. Kosmeetik peab olema kursis uusimate moevoolude, ilumaailma uudiste ja innovaatiliste kosmeetikatehnikatega. Tuleb regulaarselt käia salongide, õppeasutuste või tooteesitlejate korraldatavatel koolitustel ja soovitatavalt kuuluda erialaliitudesse.
Töötajate arvu muutus
Väike kasv
Töötajate arv
700
Brutopalk
750 €
Hariduslik ettevalmistus
Keskharidus, erialane kutseõpe ja täienduskoolitused
Hea teada
- Mitmekesine töö
- Võimalus olla iseendale tööandjaks
- Võimalus luua kliendile heaolutunnet
- Toimetulek erinevate klientidega
- Vajalik on erialane väljaõpe
- Töö eeldab füüsilist kontakti kliendiga
- Valmisolek pidevaks enesetäiendamiseks
- Kokkupuude allergeenidega
- Töötingimused. Kosmeetik töötab ilusalongis, kus peavad olema vajalikud tehnikaseadmed, sobiv valgustus, ventilatsioon ja kindlasti hügieeniline töökeskkond. Töökabinetis on klienditool, vajaduse korral maniküürilaud ja pediküüritool, abilaud, müügilett ja ‑riiul, töökärud ja seadmelauad ning endale kasutuseks spetsiaalne ergonoomiline töötool. Tavaliselt töötab kosmeetik vahetustega, jagades töötuba kolleegiga ja tehes protseduure sageli ka nädalavahetustel ning väljaspool tavalist tööaega, kaasa arvatud hilisõhtutel. Enamasti toimub töö istudes ja sundasendis. Kosmeetik võib kokku puutuda allergeene sisaldavate ainete ja vahenditega, mistõttu ei ole see töö sobilik allergikutele. Suur rõhk on hügieenil: korduvkasutatavad töövahendid tuleb enne järgmise kliendi teenindamist puhastada, desinfitseerida ja steriliseerida. Iluteenindusfirmad tasustavad oma töötajaid enamasti põhi‑ ja tulemuspalga süsteemis, mõned tööandjad sõlmivad töölepingud füüsilisest isikust ettevõtjatega. Väikeettevõtjana (FIE, OÜ) töötavatel kosmeetikutel on tavapärane rentida töökohta salongis, kus töötavad koos mitu eraettevõtjast teenindajat. Salongile makstakse sel juhul kohatasu, kokkulepitud protsenti teenitud tulult vmt.
- Karjäärivalikud: iluteenindaja, küünetehnik, püsimeigi tegija, kõrva- ja nabaaugustamine, massöör, käte ja jalgade hooldus, keha hooldus, jumestamine