Konservaator
Konserveerimise eesmärk on parendada ja/või stabiliseerida materiaalse kultuuripärandi objektide seisundit, säilitades samaaegselt maksimaalselt võimalikus ulatuses nende esteetilise, ajaloolise ja füüsilise terviklikkuse. Konservaator planeerib ja teostab objekti uuringuid, konserveerimist ja restaureerimist ning vastutab nimetatud tööde teostamise ja dokumenteerimise eest. Arhiivi ja raamatukogu pabermaterjalide paberikonservaator tegeleb käsi‑ ja/või trükikirjas vormistatud paberalusel dokumentide, raamatute sisuplokkide jms konserveerimisega, mis võivad olla ka koloreeritud. Köitekonservaator tegeleb köidetud või õmmeldud kõva‑ ja pehmekaaneliste trükitud või käsikirjaliste arhiividokumentide, raamatute, albumite, perioodika‑ ja jätkväljaannete, jms köite konserveerimisega. Köited võivad sisaldada illustratsioone ja kokkuvolditud lisalehti jms. Köitekonservaator teeb lihtsamaid paberiparandusi. Maalikonservaator tegeleb erinevates maalitehnikates (nt õli‑, akrüül‑, tempera‑ või segatehnikas) valminud lõuend‑, puit‑, vineer‑, masoniit‑ vms alusel (va paberalusel) tahvelmaalide ning ikoonide konserveerimisega. Monumentaalmaali konservaator tegeleb erinevatele aluspindadele (nt krohv, puit, lõuend) teostatud suuremõõtmeliste seina‑ ja laemaalide ning arhitektuursete maalingute konserveerimisega. Paberalusel kunstiteoste konservaator tegeleb loomingulise tegevuse tulemusel erinevates tehnikates (graafika‑, trüki‑, manuaal‑ ja maalitehnikad jms) valminud paberalusel kunstiteoste konserveerimisega. Puidukonservaator tegeleb monoliitsete etnograafiliste puitesemete, puitkonstruktsioonide, mööbli ning eriotstarbeliste puidust objektide (skulptuurid, mudelid jms) konserveerimisega. Segamaterjalidest objekti konservaator tegeleb vähemalt kahest erinevast põhimaterjalist koosneva eseme konserveerimisega, mis ei liigitu mõne teise siintoodud spetsialiseerumise alla. Põhimaterjalid on järgmised: metall, klaas, keraamika, puit, nahk, kips, kivim. Tekstiilikonservaator tegeleb esemete konserveerimisega, mille põhimaterjaliks on tekstiil (nt lipud, vaibad, rõivad, sisustus‑ ja kirikutekstiilid, aksessuaarid jms). Konservaatori töö nõuab head käelist osavust, korrektsust, keskendumisvõimet, rutiinitaluvust, ruumi‑, värvi‑ ja kujunditaju, koostöövalmidust, otsustus‑ ja analüüsivõimet, vastutustunnet ja loogilist mõtlemist.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
45
Brutopalk
1500 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kõrgharidus
Hea teada
- Mitmekesine ja loominguline töö
- Head õppimisvõimalused
- Panus Eesti kultuuripärandi säilimisse
- Sobib ajaloohuvilisele
- Täpsust ja püsivust nõudev töö
- Töötingimused. Olenevalt spetsialiseerumisest võib konservaator töötada sise‑ ja/või välitingimustes. Töös tuleb järgida tervisekaitse‑ ja ohutusnõudeid ning kasutada isikukaitsevahendeid. Konservaator puutub kokku kemikaalide, hallitusseente, tolmu jm allergiat põhjustada võivate ainetega. Töö võib nõuda füüsilist pingutust ja töötamist sundasendites, tööaeg võib olla paindlik.
- Karjäärivalikud: arhiivi ja raamatukogu pabermaterjalide konservaator, köitekonservaator, maalikonservaator, monumentaalmaali konservaator, paberalusel kunstiteoste konservaator, puidukonservaator, segamaterjalidest objekti konservaator, tekstiilikonservaator