Kirjakandja
Kirjakandja ülesanne on posti sortida ja see kliendile oma piirkonnas kätte toimetada. Kirjakandja toimetab sorditud postisaadetised kätte nii eraisikutele kui ka firmadele. Kirjakandja tööpäev algab hommikul, sest ajalehed peavad päeva jooksul postkastis olema. Ettenähtud marsruudi läbib ta jalgsi või sõiduvahendiga (jalgratas või ühistransport), liikudes majast majja ja asetades saadetised postkastidesse. Et osa postisaadetisi tuleb üle anda allkirja vastu, peab kirjakandja suhtlema ka klientidega ja jagama teavet postiteenuste kohta. Maapiirkondades pakub kirjakandja lisateenuseid, nagu postmarkide, ümbrikute ja pakendite müük ning perioodika tellimuste vastuvõtt. Kirjakandjad töötavad nii riiklikes kui ka erapostiettevõtetes. Kirjakandja peab olema vähemalt 18-aastane ning valmis pingeliseks ja füüsiliseks tööks. Vajalik on eesti ja vene keele oskus suhtlustasandil.
Nõudlus tööturul
Madal
Töötajate arvu muutus
Suur langus
Töötajate arv
350
Brutopalk
950 €
Hariduslik ettevalmistus
Põhi- või keskharidus, õpe töökohal
Hea teada
- Esmane väljaõpe toimub töökohal
- Peab olema vähemalt 18-aastane
- Vajalik on hea suhtlemisoskus
- Töötingimused: Kirjakandja veedab suure osa tööajast väljas. Tema töö on vaheldusrikas: ta puutub iga päev kokku klientidega ja iga teenindusolukord on erinev. Tööpäeva algus on piirkonniti erinev, kuid tavaliselt alustatakse hommikul kella 7 paiku. Kirjakandjad töötavad linnades enamasti jalgsi, aga paljud liiguvad ka jalgrattaga. Kirjakandja töötasu on enamasti põhipalk. Sellele võivad lisanduda hea töö eest tulemustasu ja lisatasud täiendavate tööülesannete eest. Soodustusena võib ettevõte anda töötajale lisapuhkust, nt talvepuhkust, ja vabu päevi, maksta toetust ja hüvitada transpordikulusid. Kirjakandja töö nõuab jõudu, julgust ja osavust. Jalgsi või jalgrattal posti laiali vedades võib kandam päris raske olla, mõnel pool tuleb läbida pikki vahemaid ja teinekord võivad kirjakandjaid kimbutada koerad. Suvel on töö kergem, talvel teevad lumi ja jää selle keeruliseks. Pingelisem aeg on kuu alguses, kui firmad saadavad arveid ja reklaame – siis võib postikott olla üsna raske. Kuna töö nõuab pikkade vahemaade läbimist igasuguse ilmaga ja tuleb tõsta raskusi, on tarvis head üldfüüsilist vormi. Üldjuhul töötavad kirjakandjad 40 tundi nädalas, kuid on ka osatööajaga töötajaid ja seda enamasti maakohtades, kus asustus on hõredam. Ettevõte annab kirjakandjatele töövahendid (postikoti ja -käru, jalgratta), samuti vormirõivastuse. Jagatakse ka isikukaitsevahendeid koerte, pimeduse, kehvemate ilmastikuolude ja jää vastu.
- Töövahendid: isikukaitsevahendid (helkurvest, kiiver jms), postikott- või käru, jalgratas, kaardid ja marsruudijuhendid, postimaksetööriistad (nt mobiilne makseterminal)