Kaplan
Kaplani ülesanne on tagada usuvabadus ja teenida inimest määratud teenimispiirkonnas (kaitseväe väeosa, kinnipidamisasutus, PPA prefektuur jne). Kaplan on inimesele toeks tema enda vajadustest ja veendumustest lähtuvalt. Ta hoolitseb inimese kui terviku eest, keskendudes eksistentsiaalsetele ja usulistele teemadele. Kaplan töötab inimväärikuse ja inimsuse nimel ning kaitsel. Kaplan on ordineeritud vaimulik ja kuulub Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikusse või Eesti Vabariigis registreeritud usuühendusse ning tal on oma kiriku/usuühenduse juhtorgani volitus või nõusolek selleks tööks. Kaplan viib läbi jumalateenistusi ja teisi usulisi talitusi, teeb hingehoiutööd abivajajaga, pakub kriisi‑ja leinatoetust abivajajatele, koolitab ja nõustab usulistes, eetika‑ ja moraaliküsimustes ning teeb koostööd teiste erialade spetsialistidega. Vangla kaplanina viib ta läbi taasühiskonnastava eesmärgiga usulise suunitlusega sotsiaalprogramme.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Hariduslik ettevalmistus
Teoloogiline kõrgharidus ja täienduskoolitus
Hea teada
- Nõutav on vaimuliku pühitsus
- Peab olema ööpäevaringselt kättesaadav
- Oluline on empaatia ja kuulamisoskus
- Töötingimused. Kaplan töötab nii üksi kui ka meeskonnas. Tema töö keskmes on suhtlemine nii abivajaja, tema lähedaste, kolleegide kui ka teiste erialade spetsialistidega. Kaplan võib kokku puutuda ohuteguritega (emotsionaalsed ja füüsilised rünnakud, kõrgendatud emotsionaalne pinge, infektsioonid jm), mis võivad mõjuda tema elule ja/või tervisele. Kaplanil peab olema valmisolek tegelda oma enda psüühikat traumeerivate olukordadega.
- Töövahendid: tänapäevased sidevahendid, arvuti ja bürootarbed, piibel, palveraamatud, lauluraamat, rist jm religioosne sümboolika