Juht avalikus halduses
Tippjuht avalikus halduses püstitab riigi, kohaliku omavalitsuse või kolmanda sektori organisatsiooni strateegilised eesmärgid ning töötab eestvedajana nende saavutamise nimel. Avaliku halduse kesktasandijuhi tööks on oma vastutusalas eesmärkide püstitamine ja täitmine ning töö korraldamine. Tema ülesanded on luua töökeskkond, mis soodustab töötajate pühendunud tööülesannete täitmist, koordineerida osakondade ja koostööpartnerite koostööd ning viia inimeste juhtimise teel ellu oma vastutusvaldkonna eesmärke. Tippjuht vastutab ka organisatsiooni eelarvestamise ja kulujuhtimise eest. Avaliku halduse tippjuhtide ametite hulka kuuluvad näiteks kantsler, asekantsler, peadirektor, linnapea, vallavanem ja vabaühenduse juht. Kantsler koordineerib asekantslerite ja ministeeriumi struktuuriüksuste tööd, samuti ministeeriumi valitsemisalas olevate valitsusasutuste ja hallatavate riigiasutuste tegevust ning korraldab ministeeriumi asjaajamist. Kantsler on sageli nn sillaehitaja poliitikute ja avalikkuse ning poliitikute ja ametkonna vahel. Asekantsleri ülesanded on väljaspool ministeeriumi olevate huvirühmadega läbirääkimine ja ministeeriumi huvide esindamine nii Eestis kui ka välismaal, oma poliitikavaldkonnas visioonide loomine ja eesmärkide püstitamine ning oma valdkonnas olevate riigiasutuste tegevuse koordineerimine. Peadirektor juhib kas ametit, inspektsiooni või muud valitsusasutust, otsustab ja korraldab organisatsiooni pädevusse kuuluvate ülesannete täitmise ning vastutab asutuse tegevuse tulemuste eest. Peadirektor annab aru valdkonna eest vastutavale ministrile. Linnapea ja vallavanem juhivad kohaliku omavalitsuse üksuse tööd. Vallavanem või linnapea korraldab muu hulgas valla‑ või linnavalitsuse tööd ja valla‑ või linnavalitsuse istungite ettevalmistamist ning esindab omavalitsusüksust ja valla‑ või linnavalitsust. Vabaühenduse juht juhib avalikes huvides tegutsevat vabaühendust, näiteks mittetulundusühingut, sihtasutust, erialaliitu või seltsi, ning korraldab ja juhib koostööd partneritega era‑, riigi‑ ja kolmandas sektoris. Ta vastutab ühenduse eelarve, strateegia ja meeskonna eest. Avaliku halduse kesktasandijuht on näiteks avaliku halduse asutuse osakonna‑ või talitusejuht. Tema ülesanne on tagada, et osakonna ameti‑ või teenistuskohad on täidetud sobiva personaliga, ning neid arendada ja motiveerida. Lisaks eeldatakse kesktasandijuhilt üldjuhul ka mitmesuguseid spetsialisti teadmisi ja oskusi ning tegevuste juhtimist. Ta on tippjuhi või organisatsiooni allüksuse juhi partner oma vastutusala teemadel, millest tal on põhjalikud teadmised, ning ta oskab anda suuniseid nende korraldamiseks.
Töötajate arvu muutus
Väike langus
Töötajate arv
35
Brutopalk
3600 €
Hariduslik ettevalmistus
Kõrgharidus, valdkonnateadlikkus ja juhtimiskogemus või magistrikraad ja juhtimiskogemus
Hea teada
- Paljud tööd muutuvad projektipõhiseks
- Ümberkorraldused organisatsioonides
- Töötingimused. Tööaeg on valdavalt kontoriruumides esmaspäevast reedeni kl 8–17, kuid probleemide ja kriiside korral peab olema valmis töötama ka väljaspool tavapärast tööaega. Töö on pingeline ja vastutusrikas, seetõttu on oluline oma vaimse tervise hoidmine ning stressijuhtimine. Samuti peab olema valmis tegema koostööd ja suhtlema paljude inimestega. Avaliku teenistuse juhte värvatakse Vabariigi Valitsuse määruse „Ministeeriumi kantslerile ja asekantslerile, Riigikantselei direktorile, ameti ja inspektsiooni peadirektorile ning määruses nimetatud teiste valitsusasutuste juhtidele esitatavad nõuded, nende värbamise ja valiku ning arendamise ja hindamise kord“ põhjal. Korras on sätestatud, et kandidaatidel peab olema teenistusülesannete täitmiseks piisav juhtimiskogemus, haridus ja võõrkeeleoskus ning tööks vajalikud kompetentsid, lähtudes Eesti avaliku teenistuse tippjuhtide kompetentsimudelist. Enamik avaliku teenistuse tippjuhte leitakse teenistuse seest ja sellele kohale asutakse tihti kesktasandijuhi kohalt. Mõningal määral tullakse avalikku teenistusse ka era- ja kolmandast sektorist. Kesktasandijuhtide puhul tavaline horisontaalne ja vertikaalne liikumine eri sektorite ja haldusalade vahel ning ka haldusala sees. Üha enam soodustatakse organisatsioonides avaliku halduse kesktasandijuhtide liikumist asutuse tippjuhiks.
- Karjäärivalikud: asekantsler, peadirektor, abilinnapea, abivallavanem, keskvalitsuse allasutuse juht, vabaühenduse juht, avaliku halduse asutuse osakonnajuht, kantsler, linnapea, vallavanem, avaliku halduse asutuse talitusejuht