IKT-süsteemide ja tarkvara arendaja
IKT‑süsteemide ja tarkvara arendaja töö on nõuetele vastava projekti põhjal infosüsteemi loomine ja rakendamine. Tema töö sisaldab ka loodava infosüsteemi testimist, integreerimist, kasutusjuhendite loomist ja juurutamist. Arendaja valib sobivad vahendid ja viisid vastavalt lähteülesandele ning mõistab loodava lahenduse konteksti. Tarkvaraarendaja loob tarkvara kindla töö jaoks, nt kontori‑ ja majandustarkvara, veebilahendused või tarkvara, mis juhib ja haldab arvutisüsteemi riistvara ning rakendustarkvara töötamist. IKT‑süsteemide ja tarkvara arendaja kutseala on hea baas, et sobivate võimete korral omandada ka tarkvaraanalüütiku või ‑arhitekti teadmised ja oskused. IKT‑süsteemide ja tarkvara arendaja kutse kirjeldamise aluseks on Euroopa IKT‑kompetentside raamistik (e‑CF).
Hariduslik ettevalmistus
IKT-alane kõrgharidus, soovitatavalt magistrikraad
Hea teada
- Innovaatiline tulevikuala
- Kaasaegne töökeskkond
- Töö on vahelduvalt pingeline ja rutiinne
- Töötingimused. IKT‑süsteemide ja tarkvara arendaja peamine töövahend on arvuti, millel valmib kood. Enamasti on tarkvaraarendaja töö kontoris, kuid koodikirjutamist on võimalik teha ka kaugtööna. Olenevalt töökorraldusest ja projektist on vaja aeg‑ajalt suhelda ka projekti teiste osapooltega, sh klientide ja kolleegidega, ning osaleda koosolekutel. Töö võib olla periooditi pingeline. Enamasti on tegemist istuva tööga, mistõttu sobib see ka liikumispuudega inimestele.
- Karjäärivalikud: tarkvaraanalüütik, tarkvaraarhitekt, IT-projektijuht, IT-juht, IT-süsteemide spetsialist, IKT-süsteemide arendaja, DevOps insener, andmebaaside arendaja, kasutajakogemuse (UX) disainer, kasutajaliidese (UI) disainer, testija, programmeerija