Hambaarst
Hambaarst ehk stomatoloog diagnoosib, ravib ja ennetab hammaste, suuõõne ja lõualuudega seotud haigusi, traumasid ning väärarenguid. Tema tööülesanded hõlmavad hammaste ravimist või eemaldamist, mis peab toimuma valutult ja patsiendisõbralikult. Hambaarst kuulab patsiendi kaebusi, uurib suuõõnt, dokumenteerib leiud, suunab täiendavatele uuringutele ja koostab seejärel raviplaani, mida arutab patsiendiga, selgitades ka ravi maksumust. Ta aitab lahendada igemete ja suu limaskesta probleeme, õpetab õiget suuhügieeni ning annab toitumissoovitusi. Hambaarst vastutab instrumentide steriilsuse eest ning kasutab nüüdisaegseid diagnostika‑ ja raviseadmeid. Raskematel juhtudel suunab hambaarst patsiendid suu‑, näo‑ ja lõualuukirurgi, ortodondi või muu spetsialisti juurde. Hambaarstiks saamiseks on vajalik lõpetada integreeritud bakalaureuse‑ ja magistriõpe, millele järgneb võimalus spetsialiseeruda suu‑, näo‑ ja lõualuu‑kirurgia, ortodontia või restauratiivsele hambaravi erialale.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
1200
Brutopalk
3250 €
Hariduslik ettevalmistus
Integreeritud bakalaureuse- ja magistriõpe
Hea teada
- Töös on oluline pidev enesetäiendus
- Sundasendis töö
- Töö nõuab suurt täpsust, distsipliini, kannatlikkust ja head suhtlemisoskust nii patsientide kui ka kolleegidega.
- Töö maht seotud patsientide ostujõuga
- Töötingimused. Hambaarstid töötavad nii suuremates hambaravikeskustes kui ka väiksemates ühe‑kahe arstiga kabinettides, mis peavad vastama tänapäevastele nõuetele: ruumid peavad olema hästi valgustatud, ventileeritud ja puhtad. Seadmed on disainitud mugavaks kasutamiseks nii patsiendi kui ka hambaarsti jaoks. Tavaliselt töötavad hambaarstid 4–5 päeva nädalas, 6–8 tundi päevas kas hommikuses ja õhtuses vahetuses. Mõnikord, eriti valvekorras või patsientide erivajaduste tõttu, tuleb töötada ka nädalavahetustel ja riigipühadel. Hambaarst kannab spetsiaalset näomaski, kindaid, tööriideid ja ka kaitseprille, et vältida nakkusohtu ja tagada steriilsus. Töö on seotud kemikaalidega, nt täidismaterjalidega, mis õige kasutamise korral ei ohusta tervist. Hambaarsti terviserisk on sundasendis töötamine, väsivad eelkõige kael ja selg. Suur koormus on ka silmadel, kuigi abiks on spetsiaalsed suurendusega prillid ehk luubid ja korralik valgustus.
- Karjäärivalikud: suu-, näo- ja lõualuukirurgia, ortodontia, restauratiivne hambaravi, periodontoloogia, laste hambaravi