Füsioterapeut
Füsioterapeut on spetsialist, kes taastab, säilitab ja arendab inimese liikumis‑ ja tegevusvõimet ning tema osalust igapäevaelus, samuti tegeleb ta ennetustööga. Füsioterapeudi tegevuse eesmärk on patsiendi probleemi lahendades saavutada parem elukvaliteet, säilitades või arendades tema funktsionaalsust ning toetades ja arendades tema iseseisvust eale vastavates igapäevategevustes. Ta aitab inimesel leevendada valu ja muutuda tugevamaks, õpetab teda (taas)kasutama oma vigastatud jäset vm ning suunab selliste igapäevategevuste nagu kõndimine, riietumine, pesemine jm uuestiõppimist. Seejuures peab silmas, et inimene saaks võimalikult kiiresti naasta oma tavakeskkonda ja igapäevaelu tegevustesse, sh tööle. Füsioterapeudid kasutavad oma töös patsientide/klientidega erinevaid tõenduspõhiseid sekkumisviise, nt kehalised harjutused ja funktsionaalne treening, manuaalsed tehnikad, erinevad füüsikalise ravi meetodid, nõustamine.
Töötajate arvu muutus
Suur kasv
Töötajate arv
650
Brutopalk
1700 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kõrgharidus
Hea teada
- Töö on nõudlik füüsiliselt ja vaimselt, eeldades valmidust kehaliseks aktiivsuseks ja erinevateks suhtlusolukordadeks.
- Taastusravi meeskonnas tegutsevad füsioterapeudid peavad oskama (tipp)tehnoloogiat (nt kõnnirobotid jmt seadmed) maksimaalselt oma töös rakendada.
- Vähese liikuvuse ja ülekaalulisuse tulemusena on vähenenud inimeste füüsiline võimekus (juba nooremas eas) ning tekkinud lihas- ja liigesprobleemid ning need muutused kasvatavad füsioterapeutide vajadust.
- Töötingimused. Füsioterapeudi tavapärane tööpäev kestab kaheksa tundi. Ta töötab avalikus ja/või erasektoris tervishoiu‑, sotsiaal‑, kultuuri‑ ja hariduse valdkonna asutuses. Arvestatav hulk füsioterapeute teeb erialast tööd ka spordiklubides ja spaades. Füsioteraapia keskmes on inimese liigutusfunktsioonid, näiteks kõndimise õpetamine ruumis, õues ja trepil. Füsioteraapiat tehakse selleks kohandatud saalis, individuaalteraapia ruumis, basseinis, vajaduse ja võimaluse korral ka inimese kodus, töökohas, koolis või mujal. Üha enam on kasutusel ka IT‑lahendused kaugfüsioteraapia osutamiseks. Füsioteraapiateenuse osutamiseks peavad olema sobivad, ohutud ja turvalised ruumid. Ruumid ja sisustus peavad vastama osutatava teenuse eripärale. Rehabilitatsioonimeeskonda kuuluval füsioterapeudil peab olema sotsiaalhoolekande seaduse kohaselt kutseseaduse alusel antud füsioterapeudi kutse, riiklikult tunnustatud kõrgharidus füsioteraapias või sellele vastav kvalifikatsioon.
- Töövahendid: kehalise võimekuse arendamiseks vajalikud vahendid, nt kummilindid, hantlid, jooksulindid, varbsein jms, füsioterapeutilise hindamise vahendid, nt goniomeeter, dünamomeeter, mõõdulint, teraapialaud, igapäevategevuses kasutatavad esemed, nt trepp, laud, tool, lauanõud, hambahari, kamm jms, liikumise abivahendid, nt kargud, kepp, ratastool, seisulaud jms, füüsikalise ravi vahendid, nt sooja- ja külmakott, elektriravi- ja ultraheliseadmed jms