Diplomaat
Diplomaatia on riikide ja rahvusvahelisi organisatsioonide esindajate (diplomaatide) vaheline suhtlemine. Diplomaat esindab ja kaitseb oma riigi ja inimeste huve, vahendab informatsiooni ja loob Eestile kasulikke suhteid. Diplomaadi amet sobib eelkõige neile, kes on huvitatud välispoliitikast ja kes on valmis pidevaks enesearendamiseks. Tema töö on edendada Eesti julgeoleku, majanduse, arengukoostöö, kultuuri, teaduse jms huve. Olulisteks valdkondadeks on tõusnud äridiplomaatia, küberjulgeolek ja digiküsimused. Tal tuleb Eestit esindada, sh olla Eesti kõneisik, tutvustada Eestit, suhelda asukohamaa ajakirjanduse, teiste riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. Ta kogub ja edastab kodumaale riiklikke huve puudutavat teavet, samuti osaleb ta rahvusvaheliste lepingute ettevalmistamisel ja mitmesugustel läbirääkimistel. Samuti hoiab ta end kursis ajakirjanduses ilmuvaga ja teeb koostööd mõttekodadega. Oma väljaütlemistes väljendab diplomaat oma riigi seisukohti, mitte isiklikku arvamust. Diplomaat peab olema valmis avalikeks esinemisteks. Suur osa diplomaadi tööst seisneb informatsiooni kogumises ja läbitöötamises. Selleks kohtub diplomaat asukohariigi poliitikute, ametnike, ärimeeste, kultuuritegelaste ja diplomaatidega ning välisriikide esindajatega. Ta aitab kaasa näiteks Eesti välisministri või teiste ministrite, peaministri või presidendi visiidi korraldamisele asukohamaale ja vajaduse korral võtab nendest osa. Konsuliks saab diplomaat, kes on läbinud konsulaarkoolituse ja kellele on omistatud konsulaarametniku kutse. Konsulaardiplomaadid pakuvad ka konsulaarabi ja ‑teenuseid, sh korraldavad passide, ID‑kaartide ja viisade väljastamist. Vajaduse korral tuleb leida võimalusi oma riigi kodanike abistamiseks.
Töötajate arvu muutus
Stabiilne
Töötajate arv
45
Brutopalk
4650 €
Hariduslik ettevalmistus
Magistrikraad eelistatult politoloogias, rahvusvahelistes suhetes, majanduses või õigusteaduses, praktika läbimine Välisministeeriumi eri osakondades, konsuli eksami läbimine
Hea teada
- Vaja on head läbirääkimis- ja eneseväljendusoskust
- Vastutusrikas roll riigi esindajana
- Asukohariigis diplomaatiline puutumatus
- Töö on vaimselt pingeline
- Töötingimused. Tööaeg on tööpäeviti kl 8.30−17.00. Lisaks osaletakse töistel vastuvõttudel ja üritustel, käiakse töölähetustes. Diplomaadi ametisse määramisel kehtib nn rotatsiooniprintsiip – välisesinduses töötamise 3–4‑aastane periood vaheldub 3–4‑aastase Välisministeeriumis töötamise ajaga. Niisiis peab diplomaat olema valmis iga kolme‑nelja aasta tagant vahetama töö‑ ja elukohta. Töö võõras keskkonnas ja kodust eemal võib tekitada stressi ning mõjutada tervist.
- Karjäärivalikud: jurist, riigiametnik, erakorraline ja täievoliline suursaadik