Demineerija
Demineerija ülesanne on lahingumoona tuvastamine, ohutaseme hindamine, ohutustamine ja hävitamine. Karjääri alustatakse meeskonda abistavate tegevustega, töötatakse juhendamisel. Oskuste kasvades liigutakse edasi keerulisematele ülesannetele, nt plahvatusohtlike esemete kahjutustamine, eritehnika ja ‑oskuste kasutamine, lõhkeseadeldiste ja ‑materjalide käitlemine, kolleegide juhendamine, demineerimisandmete analüüs jne. Demineerija töö nõuab nii vaimset, emotsionaalset kui ka füüsilist pingutust. Pommiülikonna kasutamine eeldab demineerijalt head füüsilist vormi. Peamised ohud on plahvatustest ja kemikaalidest tulenevad vigastused, haigestumised ja töötraumad, võimalikud on mitmesugused bioloogiliste, keemiliste ning füüsiliste ja füüsikaliste faktorite poolt tekitatud tervisekahjustused. Demineerijad peavad olema valmis regulaarseteks täienduskoolitusteks ja edasiõppimiseks. Keerukamateks töödeks vajaliku oskustaseme omandamine eeldab demineerijatelt 7–8 aastat kestvat töökohapõhist väljaõpet. Demineerija töös lähtutakse rahvusvahelistest EOD (Explosive Ordnance Disposal) põhimõtetest ja ohutusreeglistikust ning IMAS‑standardi (International Mine Action Standard) nõuetest.
Hariduslik ettevalmistus
Keskharidus, demineerija või päästja õppekava läbimine, täienduskoolitused ja õpe töökohal
Hea teada
- Õppuritele makstakse stipendiumit
- Töö välitingimustes, öösiti ja puhkepäevadel
- Valmisolek pidevalt oma oskusi täiendada
- Töö eeldab head füüsilist vormi
- Vajalik on stressi- ja pingetaluvus
- Füüsiliselt, vaimselt ja emotsionaalselt pingeline töö
- Töötingimused. Demineerija töötab üldjuhul meeskonnas nii väli‑ kui ka sisetingimustes. Töö toimub muutuvatel objektidel, see on seotud suure ohuga ning vajaduse korral töötatakse ka öösiti, puhkepäevadel ja riigipühadel.
- Karjäärivalikud: pea- ja juhtivdemineerija, demineerimisinstruktor, keemia, bioloogia, radioloogia ja tuumamaterjalide (KBRT) spetsialist, demineerimisekspert, demineerimisnõunik