Bioanalüütik
Bioanalüütik uurib koeproove ja kehavedelikke ning teeb kindlaks organismi tervisliku seisundi ja jälgib patsiendi ravi kulgu. Bioanalüütik töötab mitmesuguste uuringumaterjalide, kemikaalide ja tehniliste vahenditega. Olenevalt labori spetsiifikast on bioanalüütiku töö mitmekesine. Laborites uuritakse organismi seisundit, organite, kudede, rakkude, molekulide ehitust ja funktsiooni, mikrobioloogilist kooslust ja tegureid, mis mõjutavad ümbritsevat keskkonda ja inimorganismi. Bioanalüütiku uuringute tulemused aitavad arstil määrata õiget diagnoosi ja ravi, jälgida selle tõhusust ning hinnata haiguse prognoosi. Bioanalüütik valmistab patsiendi analüüsi võtmiseks ette. Selleks selgitab ta analüüsi võtmise viisi ning tagab patsiendi turvalisuse analüüsi võtmisel. Seejärel teeb ta analüüsi, kasutades selleks kemikaale ja tehnilisi vahendeid. Väga tähtis on seejuures silmas pidada, et analüüs oleks kvaliteetne ja vastaks uuringu nõudmistele. Analüüsideks kehtivad kindlad reeglid ja nõuded. Analüüsi tulemused dokumenteeritakse ning edastatakse arstile või patsiendile elektroonselt. Suurte meditsiinilaborite kliendid on haiglate arstid, perearstid, eraarstid ja tervisekeskused.
Töötajate arvu muutus
Väike kasv
Töötajate arv
650
Brutopalk
2100 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane rakenduskõrgharidus
Hea teada
- Innovaatiline tulevikuala
- Tänapäevane ja innovaatiline töökeskkond
- Töötingimused. Bioanalüütik töötab peamiselt kliinilistes ning inim‑ ja keskkonnauuringulaborites. Meditsiinilaborid on olemas kõigis Eesti põhihaiglates, samuti suuremates tervisekeskustes. Mõned laborid töötavad eraettevõttena. Bioanalüütiku kutse omandanu võib leida rakendust ka teadus‑, tervisekaitse‑, veterinaaria‑ ja toiduainetööstuse laborites. Bioanalüütikud kuuluvad keskastme tervishoiutöötajate hulka. Nad töötavad tunnipalga alusel. Olenevalt sellest, mis laadi analüüse tehakse, tuleb bioanalüütikul end kaitsta võimaliku nakatumise eest. Pidev kokkupuude kemikaalidega ja töötamine kummikinnastes võivad tekitada allergiat. Tööaeg sõltub labori ülesannetest. Mõned bioanalüütikud töötavad tavalise tööpäeva ehk kaheksa tundi. Haiglalaborid peavad üldjuhul olema valmis ööpäev läbi analüüse tegema ning töötajatel tuleb töötada vahetustega, ka öösiti ja riigipühadel. Karjäärivõimaluseks võib lugeda pidevat kutsekvalifikatsiooni tõstmist ja selle kaudu ka palgatõusu. Väiksematest laboritest liigutakse suurematesse, kus töö on mitmekesisem ja eeldab paremaid oskusi.
- Karjäärivalikud: hematoloogia, kliiniline keemia, tsütoloogia, molekulaardiagnostika, geneetilised analüüsid, histoloogia, voolutsütomeetria, koesobivus, immuunohematoloogia, mikrobioloogia, hematomorfoloogia, immunoloogia