Bioanalüütik
Bioanalüütik töötab laborites, kus uuritakse organismi seisundit ning organite, kudede, rakkude, molekulide ehitust ja funktsiooni, mikrobioloogilist kooslust ja inimorganismi mõjutavaid tegureid. Bioanalüütiku ülesandeks on uurida koeproove, kehavedelikke, teha kindlaks organismi tervislik seisund ja monitoorida patsiendi ravi kulgu. Bioanalüütik töötab mitmesuguste uuringumaterjalide, kemikaalide ja tehniliste vahenditega. Olenevalt labori spetsiifikast on bioanalüütiku töö mitmekesine. Töö iseloom ei ole enam väga iseloomulik tavaarusaamale laboritööst – vaikne nokitsemine. Pigem on bioanalüütik meditsiiniasutuse meeskonnas lisaks usaldusväärsele analüüside teostajale aktiivselt inimestega suhtlev ja nõustav töötaja. Bioanalüütiku töö on teha tõenduspõhisele meditsiinile toetuvaid laboriuuringuid, mis väljendavad patsiendi tervislikku seisundit. Bioanalüütiku töö on analüüsiprotsessi preanalüütilise etapi haldamine, informeerimine ning nõustamine preanalüütilistes küsimustes, analüütiliste mõõtmiste ja tehniliste protseduuride tegemine ja haldamine, iseseisvalt rutiinse laboriuuringu lõpetamine ja uuringu tulemuse väljastamine, vastutades isiklikult selle kvaliteedi eest. Mõningatel juhtudel valmistab bioanalüütik ka ise patsiendi analüüsi võtmiseks ette. Selleks selgitab ta analüüsi võtmise viisi ning tagab patsiendi turvalisuse analüüsi võtmisel. Bioanalüütiku uuringute tulemused aitavad arstil määrata õiget diagnoosi ja ravi, jälgida selle tõhusust ning hinnata haiguse kulgemise prognoosi.
Töötajate arvu muutus
Väike kasv
Töötajate arv
650
Brutopalk
2100 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane rakenduskõrgharidus
Hea teada
- Innovaatiline tulevikuala
- Tänapäevane ja innovaatiline töökeskkond
- Töös tuleb muuhulgas kokku puutuda selliste materjalidega nagu veri, uriin, röga, mäda, koed, liikvor jne
- Töötingimused. Bioanalüütik töötab peamiselt kliinilistes ning inim‑ ja keskkonnauuringulaborites. Meditsiinilaborid on olemas kõigis Eesti põhihaiglates, samuti suuremates tervisekeskustes. Mõned laborid töötavad eraettevõttena. Bioanalüütikud kuuluvad keskastme tervishoiutöötajate hulka. Bioanalüütiku kutse omandanu võib leida rakendust ka teadus‑, tervisekaitse‑, veterinaaria‑ ja toiduainetööstuse laborites. Tööaeg sõltub labori ülesannetest. Mõned bioanalüütikud töötavad tavalise tööpäeva ehk kaheksa tundi. Haiglalaborid peavad üldjuhul olema valmis ööpäev läbi analüüse tegema ning töötajatel tuleb töötada vahetustega, ka öösiti ja riigipühadel. Olenevalt sellest, mis laadi analüüse tehakse, tuleb bioanalüütikul end kaitsta võimaliku nakatumise eest. Pidev kokkupuude kemikaalidega ja töötamine kummikinnastes võivad tekitada allergiat.
- Karjäärivalikud: hematoloogia, kliiniline keemia, tsütoloogia, molekulaardiagnostika, geneetilised analüüsid, histoloogia, voolutsütomeetria, koesobivus, immuunohematoloogia, mikrobioloogia, hematomorfoloogia, immunoloogia