Ametid

Arhitekt

Amet pakub huvi

Arhitekt on võtmeisik ruumiloomes ehk elukeskkonna loomisel – olgu see siis linnaruum, ehitised või hoonete siseruum. Tema töö eesmärk on ühendada kunstilised, tehnoloogilised, tehnilised ja majanduslikud lahendused tasakaalustatud ruumiliseks terviklahenduseks. Enamik arhitekte tegeleb ehitiste projekteerimisega, kuid olulise osa arhitekti töövaldkonnast moodustavad ka ruumiloomeks vajalikud üldisemad tööd, nagu planeeringud, projektide lähteülesanded või töö avalikus sektoris (näiteks linnaarhitektina). Arhitekti töö algab üldisest visioonist ja ideest, mis samas peab olema ka mõistlikult elluviidav, funktsionaalne (sh liikuvus ja ligipääsetavus, jäätmete kogumine), keskkonna- ja kasutajasõbralik, kliimakindel, kohandatav, esteetiline, atraktiivne ja keskkonda sobiv. Arhitekt peab oskama säilitada ja arendada ruumilise keskkonna looduslikke komponente, kultuuripärandit ja elurikkust ning tegema vajaduse korral koostööd maastikuarhitektiga. Erinevate projektide kallal töötades peab arhitekt suutma mõista ja vahendada tellijate, tulevaste väga erinevate ruumikasutajate ja ühiskondlike huvigruppide vajadusi ning muid sotsiaalseid aspekte. Samuti peab ta omavahel siduma projekti eri osade koostajate, ametiasutuste ja ehitajate tööd ning ootused. Arhitekt peab mõistma ja austama ehituspärandit ja looduskeskkonda. Ta peab suutma ruume ja hooneid hästi mõtestada ning tundma ruumikompositsiooni põhimõtteid. Oma töös lähtub arhitekt tellija huvi kõrval ka arhitektieetikast, avalikust huvist ning heast planeerimis-, projekteerimis- ja ehitustavast. Arhitektile lähedased ametid on linnaplaneerija, sisearhitekt, maastikuarhitekt. Sisearhitekt loob esteetiliselt tervikliku interjööri ning kavandab ruumipaigutuse koos mööbli ja sisustuselementidega. Maastikuarhitekt kavandab ja kujundab haljasalad, linnaväljakud, puhkealad ja muud maastikud. Linnaplaneerija töötab välja planeeringulahenduse ning analüüsib ruumilist keskkonda ja seda mõjutavaid tegureid. Volitatud arhitekt on spetsialist, kes koostab ja juhib iseseisvalt ning omal vastutusel ruumilisi planeeringuid ja ehitusprojektide arhitektuuri osa ning hindab ehitatud keskkonda. Tema pädevuses on anda hinnag planeeringutele, teha arhitektuurselt tasemelt ja funktsionaalselt keerukuselt tavapäraste ehitusprojektide arhitektuuri osa ekspertiisi, samuti teha ehitiste arhitektuurse lahenduse auditeid. Volitatud arhitekt-ekspert on tippspetsialist, tunnustatud loovisik, kes koostab ja juhib iseseisvalt ja omal vastutusel ruumilisi planeeringuid ja ehitusprojektide arhitektuuri osa ning hindab ehitatud keskkonda. Ta on vajaduse korral ehitusprojekti peaprojekteerija.

Töötajate arvu muutus

Stabiilne

Töötajate arv

1100

Brutopalk

1750 €

Hariduslik ettevalmistus

Magistrikraad

Hea teada

  • Võimalus kujundada ümbritsevat keskkonda
  • Töö on loominguline, mitmekülgne ja põnev, ent nõuab kannatust
  • Arhitektid on ühiskonnas hinnatud
  • Töös langeb silmadele suur koormus
  • Töötingimused. Arhitektid töötavad erineva suurusega arhitektuuribüroodes, projekteerimisbüroodes ning kohalikes omavalitsustes ja riigiasutustes. Arhitektidel on ka head võimalused töötada välismaal ja rahvusvahelistes projektides, ent see eeldab eri kultuurikontekstide ning ehitusseadustike head tundmist. Töö toimub suurel määral digitaalsete vahenditega ning eeldab erinevate programmide, näiteks joonestamis- ja modelleerimistarkvara tundmist ja kasutamist. Arvutis tehtavat tööd toetab jätkuvalt ka käsitsi visandamine ja makettide ehitamine. Töö on loominguline, vaimselt pingeline ning töökoormus võib jaotuda ebaühtlaselt. Tööde tähtaja lähenemisel töökoormus sageli suureneb ja aeg-ajalt tuleb teha ületunde. Volitatud arhitekt on pädev töötama riigi ja kohalike omavalitsuste asutustes vastava ala asjatundjana.
  • Karjäärivalikud: sisearhitekt, maastikuarhitekt, planeeringuspetsialist, ehitusarhitekt, linnaarhitekt, linnaplaneerija, volitatud arhitekt-ekspert, diplomeeritud arhitekt, kohaliku omavalitsuse peaarhitekt
Rohkem lisainfot

Põhioskused

Digitaalne kirjaoskusIseseisev kasutaja
Keeleoskuseesti keel B2, võõrkeeled
33Enesejuhtimisoskused
  • 33Enesejuhtimisoskused
    Teistega arvestamine
    Teiste erivajadusega arvestamine
    Teiste seisukohtadega arvestamine
    Näita veel (30)
    29Mõtlemisoskused
  • 29Mõtlemisoskused
    Analüütiline mõtlemine
    Induktiivne mõtlemine
    Loogiline mõtlemine
    Näita veel (26)
    19Lävimisoskused
  • 19Lävimisoskused
    Suhtlemisoskus
    Kirjalik eneseväljendusoskus
    Suuline eneseväljendusoskus
    Näita veel (16)
    16Haldamisoskused
  • 16Haldamisoskused
    Ruumiandmete analüüsimine
    Kliendikäitumise analüüsimine
    Dokumendikavandi koostamine
    Näita veel (13)
    14Loovoskused
  • 14Loovoskused
    Disainimine
    Visualiseerimine
    Kestlik disainimine
    Näita veel (11)
    12Juhtimisoskused
  • 12Juhtimisoskused
    Meeskonna juhtimine
    Meeskonna kursis hoidmine
    Ümbritsevale alale avalduva keskkonnamõju minimeerimine
    Näita veel (9)
    12Tehnilised oskused
  • 12Tehnilised oskused
    Arhitektuurne projekteerimine
    Maastiku projekteerimine
    Erialase tarkvara kasutamine
    Näita veel (9)
    8Hindamis- ja uurimisoskused
  • 8Hindamis- ja uurimisoskused
    Ehitusprojekti ekspertiisi tegemine
    Keskkonna eripärade väljaselgitamine
    Keskkonnamõju prognoosimine
    Näita veel (5)
    2Õpetamis- ja juhendamisoskused
  • 2Õpetamis- ja juhendamisoskused
    Tehnilise ekspertnõu andmine
    Valdkondlik nõustamine
    1Heaolu tagamise oskused
  • 1Heaolu tagamise oskused
    Turvalisuse tagamine
    1Lisaoskused
  • 1Lisaoskused
    Ruumi kujundamine

    Töövaldkonnad

    Ehitus
  • Uuendatud: 1.10.2024

    Küpsised

    Lehekülg kasutab küpsiseid.