Ämmaemand
Ämmaemand on naise tervise asjatundja ja iseseisev tervishoiu spetsialist, kes juhendab, jälgib, nõustab ja ravib naisi raseduse ja sünnituse ajal, sünnitusjärgsel perioodil, sh vastsündinute ja imikute jälgimine, ja günekoloogiliste probleemide lahendamisel oma pädevuse piires. Ämmaemand pakub tervise‑ ja pereplaneerimisnõustamist ning seksuaalkasvatust noortele ja viljakas eas naistele, toetab sünnituseelselt ja ‑järgselt naisi ja peresid ning teeb sünnitusjärgseid koduvisiite ning jälgimist. Ämmaemand hooldab ning jälgib vastsündinuid ja imikuid. Ta on rinnaga toitmise asjatundja. Samuti koolitaja ja tervisedendaja, kes viib läbi tervise‑, seksuaalkasvatuse ja pereplaneerimise teemalisi loenguid ja koolitusi kõikidele elanikkonna gruppidele. Ta panustab emakakaelavähi ja sugulisel teel levivate haiguste sõeluuringute teostamisse ning viib läbi naise tervise visiite ja ‑nõustamist. Oma igapäevases töös hindab ämmaemand regulaarselt potentsiaalseid seksuaal‑ ja reproduktiivtervise riskitegureid ning vajaduse korral kaasab teisi spetsialiste. Ämmaemand on pädev märkama vaimse tervise probleeme ning suunama naise või pere isiklikest vajadustest ja riskihindamise tulemustest lähtuvalt raseduskriisi nõustaja, psühholoogi või teiste vaimse tervise spetsialistide visiidile. Naistehaiguste ja günekoloogia valdkonnas on ämmaemanda töö seotud järgmiste tegevustega: naistehaiguste ja sugulisel teel levivate haiguste ennetamine, haiguste diagnostika ja ravinõustamine, nõustamine raseduse katkemise või katkestamise eelselt ja järgselt, noorte nõustamine, skriininguuringute läbi viimine ja viljatusravi toetav nõustamine. Ämmaemand osutab ämmaemandusabiteenust nii iseseisvalt kui ka meeskonna liikmena. Ta jälgib ja võtab vastu sünnitusi, pakub naisele, perele ja vastsündinule abi ja toetust lähtudes nende vajadustest. Sünnitusjärgselt jälgib ämmaemand naise ja vastsündinu seisundit ja kohanemist, annab soovitusi toimetulekuks naisele ja perele ning vastsündinu hoolduseks ja toitmiseks. Samuti osutab erakorralist abi ja osaleb meeskonnaliikmena riskijuhtumite lahendamises. Tegevusluba omav ämmaemand osutab kodusünnitusabi teenust naistele, kes eelistavad sünnitada kodus ning kelle tervislik seisund seda lubab. Ämmaemandusabi turvalisuse tagab sel juhul valdkonnas töötavate spetsialistide koostöö. Ämmaemand peab oskama kohanduda erinevate kultuuride, religioonide, seksuaalvähemuste ja peremudelitega.
Töötajate arvu muutus
Suur kasv
Töötajate arv
450
Brutopalk
2400 €
Hariduslik ettevalmistus
Erialane kõrgharidus
Hea teada
- Ühiskonnas väärtustatud ja vastutusrikas amet
- Ämmaemandatest 100% on naised
- Eestis saavad kõik ämmaemanda eriala lõpetanud lisaks ämmaemanda kutsele ka õe pädevused ja registreerides end tervishoiutöötajate registris ka võimaluse õena töötada.
- Töötingimused. Sünnitusosakonnas töötavad ämmaemandad vahetustega graafiku alusel. Tööajakava võib sisaldada töötamist nädalavahetustel, öösiti ja/või pühade ajal. Ämmaemand võib töötada esmatasandil, ambulatoorset ja/või statsionaarset tervishoiuteenust osutavas ja/või kutsealast arengut edendavas asutuses või eraettevõttes. Ämmaemanda töö on nii vaimselt kui ka füüsiliselt pingeline. Kui sünnitusel tekib raske olukord, tuleb kiiresti reageerida ja tegutseda. Ta puutub kokku füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste ohuteguritega (infektsioonid, ohtlikud ained, kehavedelikud jm). Ämmaemand kannab töö juures vormirõivastust.
- Töövahendid: töövahendid on vererõhumõõtur ja fonendoskoop, stetoskoop või käsidopler loote südamelöökide hindamiseks, mõõdulint, termomeeter jms. enda ja patsiendi kaitseks tuleb olenevalt olukorrast kanda kummikindaid, maski, mütsi, kilepõlle.